Swoich sił w obszarze pisania gęsim piórem spróbowały także dzieci z klasy 2b ze szkoły Podstawowej nr w Ostrowie Wielkopolskim, które w czwartek, 6 października br., wraz z opiekunami, przekroczyły klasztorne progi, by wziąć udział w warsztatach pn. „Zajęcia pierwszych zakonników”. Niezwykle żywiołowe szkraby świetnie poradziły sobie z zadaniem. Duże zainteresowanie dzieci wzbudził stary, wydrukowany w 1768 roku, Mszał, służący mnichom benedyktyńskim do sprawowania Mszy św., na bazie którego dzieci mogły zrozumieć, co oznacza powiedzenie: „Przeczytać książkę od deski do deski”. Po pokrzepieniu ciała „małym co nieco”, mali skrybowie wyruszyli na poszukiwanie przejawów kaligraficznej twórczości pierwszych gospodarzy klasztoru w Ostrzeszowie, czyli Ojców Bernardynów, znajdujących się Muzeum klasztornym.
Uprzejmie informujemy, iż Warsztaty edukacyjne w naszym klasztorze odbywają się pod egidą Fundacji Zabytkom Na Ratunek „NAZARET”. Natomiast sprzęt do ich przeprowadzania (rzutnik i ekran), a także pomoce dydaktyczne (puzzle, długopisy, notesiki) zostały zakupione wz. z realizacją przez Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu projektu pn. „Warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży u Nazaretanek”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Osi 4 LEADER, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania”. Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Informujemy także, że Muzeum klasztorne zostało utworzone w związku z realizacją przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu projektu pn. „Rewaloryzacja Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego w Ostrzeszowie. Etap I.” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ WIELKOPOLSKI.