Chór Angelus

 

LOGO_Chóru

Historia powstania i działalności chóru „Angelus”

 

 

 

A było to tak….

Peregrynacja figury św. Michała

W 2013 roku siostry nazaretanki z Ostrzeszowa powzięły myśl, by do ich klasztoru, pod wezwaniem św. Michała Archanioła, sprowadzić z Włoch św. Michała Archanioła – z znaku kopii figury z Groty Objawień na górze Gargano, w której ów Patron się objawił. Bracia michalici przychylili się do prośby sióstr i wspólnie ustalono czas peregrynacji na 2÷4 kwietnia 2014 r. Na to niezwykłe spotkanie siostry postanowiły zorganizować chór; tego zadania podjęła się siostra organistka Lidia Hałas csfn. Siostry napisały więc ogłoszenie, które przekazano do wszystkich ostrzeszowskich parafii, z zachętą do wspólnego uczczenia i przywitania śpiewem św. Michała Archanioła. I stało się! Pierwsza próba chóru odbyła się 26 lutego 2014 roku; składał się on z sióstr z ostrzeszowskiej wspólnoty i kilku osób świeckich, ale na kolejne spotkania chóru przybywało coraz więcej osób. Wszyscy chórzyści wzięli się solidnie do pracy. Początkowo śpiewano na trzy, a w końcu – na cztery głosy.

Gdy 2 kwietnia 2014 roku figura św. Michał Archanioła przyjechała do naszego klasztoru – serca wszystkich były poruszone modlitwą, śpiewem i zawierzeniem Bogu – przez wstawiennictwo Wielkiego Patrona Św. Michała Archanioła – naszego życia i życia naszych najbliższych. Zabrzmiały pierwsze zaśpiewane przez chór pieśni: „O Michale Archaniele”, „Głoś Imię Pana”, „Święty Michale Archaniele…”.

Peregrynacja figury św (6).png

Peregrynacja figury św. Michała

16810797_1409261002440840_1313152165_o

Pakosław 2017

29 września 2015 r. – uroczystość Św. Archaniołów nastąpiło bardzo ważne wydarzenie. Chór otrzymał imię „Angelus” – co oznacza: „Anioł”. Nazwę tę nadała – poprzez odczytanie aktu nadania imienia –  s. Teofania Migowska, ówczesna przełożona domu sióstr nazaretanek w Ostrzeszowie.

Chór Angelus od początku swego istnienia rozpoczął intensywną pracę zespołową, po czym przez ostatnie 10 lat śpiewał na różnych uroczystościach we wspólnocie Kościoła, a szczególnie przy Zgromadzeniu Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

 

 

 

śluby Makoszyce (37)

Mąkoszyce 2017

Śpiewał również w innych miejscach – m.in. w kościołach w: Ostrzeszowie,  Kaliszu, Krotoszynie, Kobylinie, Pakosławiu, Mikorzynie, Doruchowie, Kotłowie, Opatówku, Chojniku, Kolumnie, Iwanowicach, Mąkoszycach, Wojnowicach Wielkopolskich, Częstochowie, Kodniu, Zakopanem, Wąwolnicy czy Blizanowie.

 

 

 

 

 

Iwanowice

Iwanowice 2020

Chór miał również zaszczyt śpiewać na Mszy św. z udziałem Prymasa Polski – w Chojniku oraz przy okazji udzielenia różnych sakramentów, z okazji ślubów zakonnych, na jubileuszach, z okazji konsekracji ołtarza w ostrzeszowskiej farze, podczas aktu wmurowania kamienia węgielnego w czasie budowy nowego kościoła w parafii św. Jadwigi Królowej oraz w momencie konsekracji tej świątyni. 

Łącznie przez te blisko 10 lat chór miał ponad 200 wystąpień.

 

Chojnik 2017 – Prymas Polski

W 2015 roku chór Angelus przygotował koncert p.t.: „Niby nic” z utworami s. Bożeny Anny Flak csfn i w muzycznym opracowaniu s. Lidii Hałas csfn, a w 2017 roku – oratorium o Św. Bracie Albercie Chmielowskim. Współtworzył na Jasnej Górze w Częstochowie, ponad 200-osobowy chóru w 100. rocznicę Objawień Fatimskich oraz 300. rocznicę Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Niby nic (2)

Koncert „Niby Nic”

image012

Częstochowa 2017

Czas intensywnej pracy na próbach i śpiewie urozmaicały chórowi różne spotkania i wyjazdy takie jak: wspólne kolędowanie, świętowanie imienin św. Cecylii – patronki śpiewu i  muzyki kościelnej, wycieczki krajoznawcze, które pozwalały chórzystom ucieszyć się sobą, lepiej się  poznać i tworzyć jedną wielką chórową rodzinę.

 

Dziękujemy Bogu za 10 lat tworzenia chóru i śpiewania pod opieką sióstr nazaretanek – naszych organistek; a były to:

2014 – 2017 –  s. Lidia Hałas,
2017 – 2018  – s. Claretta Zygmunt,
2018 – 2020 – s. Joanna Rudzik,
2020 – 2021 – s. Felicyta Szubert i s. Karen Trafankowska,
2021 – 2023 – s. Jana Cofała,
Od 2023 r. – ponownie s. Lidia.

 

 

 

 

+ Dobry Boże, przez wstawiennictwo Św. Michała Archanioła i św. Cecylii powierzamy Ci całą rodzinę chórową, wszystkich którzy śpiewali, śpiewają i będą z nami śpiewać. Powierzamy nasze rodziny, wszystkie siostry i kapłanów stojących na naszej drodze życia i modlących się z nami śpiewem a także tych, którzy towarzyszyli nam swoją obecnością. Niech Boża obecność, Boża łaska, wdzięczność i miłość Bogu stale nam wszystkim towarzyszą. +

 

Brak możliwości komentowania