Okno Życia

24.03.2015,Ostrzeszów-klasztor, otwarcie Okna życia,fot.s.M (4)W dniu 24.03.2015r. w Klasztorze Sióstr Nazaretanek w Ostrzeszowie miała miejsce uroczystość otwarcia i poświęcenia Okna życia. Mieści się ono w budynku przedszkola Sióstr Nazaretanek od strony ul. Klasztornej, a stanowi je niewielkie pomieszczenie- rodzaj inkubatora spełniający odpowiednie dla noworodka warunki, w którym kobiety mogą anonimowo i bezpiecznie zostawić nowo narodzone dziecko, jeśli nie chcą lub nie mogą go wychowywać. Po otwarciu okna natychmiast jest uruchamiany znajdujący się w nim alarm, podłączony do sześciu numerów telefonów. Włącza  się także alarm w pomieszczeniu przedszkola. Po znalezieniu dziecka jest powiadamiane pogotowie, które zabiera noworodka do szpitala na badania. Biologiczna matka ma sześć tygodni na zmianę decyzji, po upływie których jest uruchamiana procedura adopcyjna.

24.03.2015,Klasztor w Ostrzeszowie, otwarcie OKna życia,fot.s.B (4)Inicjatorką powstania Okna życia przy klasztorze Sióstr Nazaretanek w Ostrzeszowie jest Pani Andżelika Możdżanowska, Senator RP i Minister w Kancelarii Premiera. Inicjatywa zrodziła się jesienią 2014 roku w trakcie rozmowy Pani  Senator z Siostrą Przełożoną  Domu Zakonnego Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Ostrzeszowie-Teofanią Migowską. Jej celem jest ratowanie narodzonego dziecka, które z różnych przyczyn nie może być przyjęte i otoczone troską przez matkę. Jak powiedziała Pani Minister, dla niej osobiście, Okno Życia stanowi alternatywę dla aborcji, jest wyrazem ludzkiej i chrześcijańskiej troski o życie, a także konkretną propozycją ratowania go, by uniknąć podobnych dramatów, o jakich donosiły swego czasu media.

 

Ta sa24.03.2015r.,otwarcie Okna życia, fot.s.Mirona Królma idea przyświecała Siostrom Nazaretankom w Ostrzeszowie, które zgodziły się wziąć pod opiekę takie Okno. Jest to bezpośredni wyraz realizacji charyzmatu Zgromadzenia, określanego jako: Szerzenie Królestwa Bożej Miłości wśród siebie i innych,  szczególnie poprzez służbę rodzinom , czego wyrazem jest ratowanie życia ludzkiego i jego ochrona od poczęcia aż do naturalnej śmierci. W swoim przemówieniu na powitanie, Siostra Teofania przywołała słowa Papieża Franciszka: „Kim jesteśmy dla Dzieciątka Jezus? Kim jesteśmy w obliczu dzisiejszych dzieci? Czy jesteśmy jak Maryja i Józef, którzy przyjęli Jezusa i zatroszczyli się o Niego z miłością macierzyńską i ojcowską? Czy jesteśmy jak Herod, który chce go zgładzić? (…) Gdy otwieramy się na życie i jemu służymy, doświadczamy rewolucyjnej mocy miłości i czułości, zapoczątkowując nowy humanizm: humanizm solidarności i życia”.

Okno powstało we współpracy z Caritas Diecezji Kaliskiej- ks. Jackiem Andrzejczakiem oraz władzami samorządowymi. Będzie obejmować obszar trzech Powiatów: Ostrzeszowskiego, Kępińskiego i Krotoszyńskiego. Ostrzeszowskie Okno życia jest czwarta tego typu inicjatywą na terenie Wielkopolski, pozostałe trzy znajdują się w Gnieźnie, Kaliszu i Poznaniu. W całej Polsce jest ich ponad pięćdziesiąt. Od ich powstania uratowano w nich już kilkadziesiąt noworodków.

24.03.2015,Klasztor w Ostrzeszowie, otwarcie OKna życia,fot.s.B (13)Uroczystego poświęcenia Okna Życia dokonał Jego Ekscelencja ks. Biskup Edward Janiak, ordynariusz Diecezji Kaliskiej. Wyraził on radość z powstania tej inicjatywy. Podkreślił, także, iż stosunek Kościoła do kwestii życia postaje: Kościół zawsze będzie opowiadał się za życiem. Ksiądz Biskup podzielił się także osobista refleksją: „Ja mam czasem konflikt sumienia, ponieważ jak jestem w terenie, to wydaje się, że rozumiemy się, że szanujemy to życie. Tyle robi się dobrego w poszczególnych gminach dla dzieci, tyle jest inicjatywy społecznej, żeby był posiłek w szkole, żeby to dziecko nie było głodne. Wielu ludziom należy się słowo wdzięczności za ich trud, ale niepokoją mnie też niektóre rzeczy, jak ludzie jadą do Warszawy, to jakby pogłupieli, nie wiedzą jak głosować. Wszyscy są za życiem, ale głosują inaczej, a przecież trzeba być konsekwentnym. Kościół zawsze będzie mówił jednym głosem, że życie jest od poczęcia pod sercem matki po starca”.

Po dokonaniu otwarcia i poświęcenia Okna Życia, zaproszeni goście udali się na obiad do zakonnego refektarza na posiłek. Następnie zwiedzili Muzeum przyklasztorne, a Pani Senator i kilka osób jej towarzyszących także Przedszkole.

Warto zaznaczyć, że otwarcie Okna nastąpiło w przeddzień Uroczystości Zwiastowania Pańskiego, w tym roku już po raz XI obchodzonego jako  Narodowy Dzień Świętości Życia.

 

Dodaj komentarz