„Perły w koronie” – muzyka dla duszy
Ostrzeszów jest powiatowym miastem położonym na południu Wielkopolski, w paśmie Wzgórz Ostrzeszowskich. Od ponad siedmiu wieków mieszkańcy tego królewskiego grodu żyją w cieniu wielkiej historii, która odcisnęła na tym skrawku ziemi wiele materialnych śladów. Jednym z nich jest bez wątpienia klasztor wzniesiony pierwotnie w wersji drewnianej, a następnie murowanej (lata 1660-1740), przez miejscową szlachtę dla ojców bernardynów. Na przełomie wieków XIX i XX budynki oraz kościół stały opuszczone i niszczały (w 1816 roku rząd pruski wydał dekret zakazujący zakonom przyjmowania nowych adeptów, wynikiem czego ostatni ojcowie bernardyni wymarli, a miejsce opustoszało na okres blisko 100 lat). Po odzyskaniu niepodległości i zrzeczeniu się przez bernardynów praw do zespołu klasztornego, obiekt wraz z otoczeniem przekazano siostrom nazaretankom, które zaczęły dokonywać stopniowych remontów. Te ostatnie zostały niestety przerwane na czas wojny, a następnie, z wielkim trudem, prace kontynuowano przez kolejne dziesięciolecia. Poczyniono wiele inwestycji, ale nigdy dotąd nie przeprowadzono remontu generalnego, dlatego cenne freski i ciekawa architektonicznie konstrukcja obiektu były zagrożone.
We wrześniu 2008 zrodził się pomysł organizacji w kościele klasztornym cyklu dobroczynnych koncertów kameralnych pod wspólnym tytułem ”Perły w koronie”. Pierwsze muzyczne spotkanie artystów z publicznością odbyło się 23 listopada 2008. Na skromnej scenie gościliśmy na początku przede wszystkim artystów w pewien sposób związanych z naszym miastem. Organizatorom bowiem zależy przede wszystkim na konsolidowaniu środowiska wokół idei renowacji klasztoru. Muzyka może w tym zamierzeniu odegrać niepoślednią rolę. Koncerty odbywają się w okresie jesienno – zimowym (a także wiosną), ale kościół jest ogrzewany, ma drewnianą podłogę, co daje komfort zarówno artystom jak i licznie zgromadzonej publiczności.
Dla melomanów w „Perłach koronie” liczą się przede wszystkim emocje, zawsze zwyciężała muzyka. Jeżeli nawet niezrozumiana, to z pewnością przeżywana w kontakcie na żywo i w kunszcie wykonawczym. Organizatorzy preferują muzykę kameralną, ale graną na ciekawych i niezwykłych instrumentach, których brzmienia trudno usłyszeć nawet w dużych filharmoniach. W ostrzeszowskim cyklu soliści zagrali już m.in. na: klawesynie, pile śpiewającej, harfie szklanej, lirze korbowej, fagocie, dwugryfowej gitarze, oboju, marimbie, wibrafonie, czy też instrumencie o nazwie viola da gamba. W każdym sezonie słuchacze mogą uczestniczyć w co najmniej pięciu oryginalnych wydarzeniach muzycznych. Koncertem w dniu 20 września 2014 roku rozpoczęliśmy już siódmy sezon. Chcąc animować działania kulturalne, scenę „Pereł” oddajemy także muzykom – amatorom. Tradycją stają się koncerty, w których występują ostrzeszowskie rodziny muzykujące. Idea ta znakomicie wpisuje się w charyzmat Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu ( Sióstr Nazaretanek) i znakomicie poszerza grono odbiorców. Koncert w styczniu 2015 roku, miał właśnie taki charakter. Ulubione kolędy i pastorałki wykonały Ostrzeszowskie Rodziny Muzykujące i Goście z Kobylej Góry i z Ostrowa Wielkopolskiego.
Obok bezcennej wartości kulturalnej, koncerty stanowią także element promocji (zw. z tzw. trwałością projektu) najbardziej kompleksowego remontu klasztoru podjętego przez Siostry po II wojnie światowej pod nazwą „Rewaloryzacja Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego w Ostrzeszowie. Etap I.”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007- 2013, Priorytet VI „Turystyka i środowisko kulturowe”, Działanie 6.2 „Rozwój kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego”, Schemat I „Projekty inwestycyjne”. Okres realizacji 01.07.2010-31.07.2012r. W ramach tego projektu zakupiono także organy, znajdujące się w kościele klasztornym pw. św. Michała Archanioła, które słuchacze mogli usłyszeć na perłowych koncertach, a które na co dzień uświetniają piękno liturgii.
Na przestrzeni siedmiu sezonów organizacja koncertów, oprócz środków własnych Domu Zakonnego Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Ostrzeszowie była finansowana z następujących źródeł:
1.Środków pozyskanych w ramach projektu: „Konno i koleją, historycznie, muzycznie i tanecznie – ponadregionalne walory kulturalne Ziemi Ostrzeszowskiej.” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013: Priorytet VI „Turystyka i środowisko kulturowe”
Działanie 6.2; „Rozwój kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego” Schemat II „Projekty promocyjne” (15, 16, 17, 18, 19, 22, 23, 25, 26, 28, 31, 32, 35, 36, 37)
2.Środków pozyskanych w ramach projektu: „Cykl koncertów „Perły w koronie”
współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa inwestująca w obszary wiejskie, Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania” ( 40, 43, 45, 46, 47)
- W wielu koncertach artyści wystąpili dobroczynnie (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 20, 21, 24, 27, 29, 30, 33,34, 38, 39, 41, 42, 44, 48, 49, 51, 52, 53, 54, 57, 58, 59,61,62)
Pomysłodawcą i konferansjerem „Pereł w koronie” jest Witold Pelka, organizacją zajmują się Siostry Nazaretanki, techniczną opiekę nad koncertami sprawują Artur i Piotr Prusinkiewiczowie, zdjęcia wykonuje Beata Prusinkiewicz, a scenografię projektuje, a także przygotowuje Beata Staszewska. W prace włącza się również grupa wolontariuszy – młodzież ostrzeszowskiego Zespołu Szkół Nr 2.
Cykl zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników muzyki w całym regionie, o koncertach pisze lokalna prasa, a informacje o kolejnych wydarzeniach publikują prestiżowe portale internetowe zajmujące się kameralistyką. Odwiedzają nas goście z sąsiednich miast oraz powiatów, doceniając urok miejsca i kunszt artystów.
Zapraszamy do muzycznego, „perłowego” Ostrzeszowa na wyjątkowe koncerty !!! Oprócz bieżącej strony, informacje o koncertach można znaleźć także na stronie http://www.pwk.powiatostrzeszowski.pl/
Uprzejmie informujemy, że wszystkie koncerty w ramach cyklu koncertów muzyki klasycznej pn. „Perły w Koronie”, stanowią element promocji Projektu pn. „Rewaloryzacja Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego w Ostrzeszowie. Etap I.”, zrealizowanego przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ WIELKOPOLSKI.
Także zakup organów, które mogliśmy usłyszeć w trakcie koncertów, został dokonany w związku z realizacją powyższego projektu.
Ostatnie aktualności związane z koncertami
Uprzejmie informujemy, że w związku z zakończeniem projektu pn. „Rewaloryzacja Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego w Ostrzeszowie. Etap I.”, zrealizowanego przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ WIELKOPOLSKI, organizowanie koncertów z cyklu „Perły w Koronie” przejęła Fundacje Zabytkom na Ratunek „Nazaret”. Z ramienia Fundacji osobą odpowiedzialną za organizację koncertów ustanowiona została Anna Winiarska, wolontariuszka Fundacji.