Złote nuty- relacja z 55 „Pereł w Koronie”

9 października 2016 kościół klasztorny ss. Nazaretanek wypełnił się muzyką i publicznością. Zainaugurowano w ten sposób dziewiąty sezon koncertów z cyklu „Perły w koronie”. Bohaterami wieczoru byli tym razem Łukasz Romanek – znany i ceniony organista oraz Wojciech Musiał – pierwszy trębacz Filharmonii Kaliskiej. Połączenie króla instrumentów – organów z trąbką zapowiadało niezwykle ciekawy występ. Nie przez przypadek wieczór nosił tytuł „Złote nuty”, bowiem program obejmował przede wszystkim utwory barokowe – powstałe w okresie bujnego rozkwitu muzyki – nazywanego „złotym”.

Ważną rolę w wielu kompozycjach XVII w. odgrywała trąbka. Wyglądała nieco inaczej niż ta współczesna, nazywano ją clarino i nie posiadała tak charakterystycznych dla współczesnych instrumentów przycisków zwanych wentylami. Była znacznie dłuższa i wymagała od artysty niezwykłych umiejętności tzw. zadęcia. Dla oddania charakteru muzyki baroku Wojciech Musiał wykorzystał w trakcie swojego występu trąbkę piccolo – umożliwiającą wydobycie wysokich dźwięków. Ku sklepieniu poszybowały zatem utwory napisane m. in. przez: Clarka, Albionniego i Charpentiera.  Czasami trąbka brzmiała ostro – jak sygnał do walki, innym razem lirycznie i ciepło. Po raz kolejny zwyciężyła osobowość artysty, który modelował muzykę swoją wrażliwością.   Brawa należą się także Łukaszowi Romankowi, który nie tylko akompaniował, ale także sam dał popis swych organowych umiejętności w repertuarze bachowskim. Toccata i fuga d – moll zabrzmiały dostojnie i przejmująco. Nie zabrakło także kwintesencji organowej muzyki baroku – improwizacji. Tematem wiodącym stała się znana pieśń „ Z dawna Polski tyś królową”. Dzięki technice poskromionej przez Piotra i Artura Prusinkiewiczów publiczność mogła na ekranach obserwować kunszt muzyków. Wielkie wrażenie zrobiła gra Łukasza Romanka na klawiaturze nożnej – na co dzień rzadko możemy obserwować tę część organowego grania, dlatego z zaciekawieniem przyglądano się poczynaniom muzyka. Nie obyło się bez bisu. Wojciech Musiał wykonał „Te Deum” Charpentiera, schodząc z chóru na poziom kościoła. Publiczność z zachwytem obserwowała łącznie się dźwięków trąbki i organów w przestrzeni nawy głównej i prezbiterium Ten wieczór  – przez złote nuty wielkich mistrzów – na długo pozostanie w pamięci „perłowych” melomanów. Przed nami kolejne koncerty. Zapraszamy. Będzie pięknie!

Informujemy, że Koncerty z cyklu „Perły w Koronie”, stanowią element promocji Projektu pn. „Rewaloryzacja Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego w Ostrzeszowie. Etap I.,”, zrealizowanego przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007- 2013. FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ WIELKOPOLSKI.

Informujemy także, iż organy, które usłyszeliśmy podczas Koncertu w dniu 9 października br., zostały zakupione w związku z realizacją powyższego Projektu.

 2016-10-09-55-koncert-perly-w-koronie-1a 2016-10-09-55-koncert-perly-w-koronie-1b 2016-10-09-55-koncert-perly-w-koronie-2 2016-10-09-55-koncert-perly-w-koronie-3 2016-10-09-55-koncert-perly-w-koronie-5inf-o-wspolfinansowaniu-z-ue

Brak możliwości komentowania