W czwartkowe przedpołudnie, 9 marca br., w progi Klasztoru w Ostrzeszowie zawitali uczniowie klasy 1 i 2c ze Szkoły Podstawowej w Mikstacie wraz z opiekunami: s. Ewą Szczutkowską, p. Barbarą Pikińską, p. Marią Szczepaniak i p. Dawidem Pietralczykiem. Dzieci najpierw zapoznały się z historią pisma, a konkretnie z różnymi materiałami piśmienniczymi, używanymi kiedyś do pisania, a także z narzędziami do pisania. Miały także okazję zobaczyć łaciński Mszał rzymski z 1768 roku i dowiedzieć się skąd wzięło się określenie: przeczytać książkę „od deski do deski”. Następnie dzieci same spróbowały pisania gęsim piórem i atramentem, wykonując inicjały swoich imion i nazwisk. Później grupa zwiedziła krypty kościoła klasztornego i kościół św. Michała Archanioła, gdzie mogła zobaczyć napisy wykonane na klasztornych murach i na płótnie. W Kościele, uwagę dzieci zwrócił obraz przedstawiający scenę rozstrzelania Sióstr Męczennic w Nowogródku. Humory dopisywały, mimo pochmurnej pogody, a opiekunowie już zapowiedzieli swój powrót. Serdecznie zapraszamy!
Uprzejmie informujemy, iż Warsztaty edukacyjne w naszym klasztorze odbywają się pod egidą Fundacji Zabytkom Na Ratunek „NAZARET”. Natomiast sprzęt do ich przeprowadzania (rzutnik i ekran) został zakupiony wz. z realizacją przez Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu projektu pn. „Warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży u Nazaretanek”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Osi 4 LEADER, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania”. Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Informujemy także, iż Muzeum klasztorne zostało utworzone w związku z realizacją przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu projektu pn. „Rewaloryzacja Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego w Ostrzeszowie. Etap I.” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ WIELKOPOLSKI. Krypty Kościoła klasztornego, stanowiące część Muzeum, także zostały wyremontowane w związku z realizacją powyższego Projektu.