Dwa fortepiany i klasyka. Relacja z 59. Koncertu z cyklu „Perły w Koronie”

23 kwietnia 2017 w „Perłach w koronie” usłyszeliśmy klasykę muzyki fortepianowej; kompozycje Bacha, Beethovena i Brahmsa w wykonaniu młodych pianistów – Weroniki Nawrot i Macieja Bąka. Z pewnością miłą niespodzianką było wykorzystanie dwóch instrumentów. Artyści grali, co prawda,  na fortepianach elektronicznych, ale nowa technologia nie zbije geniusza dźwięku Wielkich Mistrzów baroku i romantyzmu. Preludia i fugi, które rozpoczęły koncert, wprowadziły publiczność w nastrój epoki baroku. J.S. Bach nie używał fortepianu, lecz jego utwory nie tracą nic ze swojej dostojności nawet we współczesnej interpretacji. Jako kolejne zabrzmiały sonaty Beethovena; D –dur i Cis – mol w wykonaniu Weroniki Nawrot. Specyficzny dla romantyzmu nastrój zbudowała szczególnie „Sonata Księżycowa”, która pod palcami solistki rozsnuła się niczym nocna opowieść o świecie i uczuciach. Następny utwór – Ballada D-dur op. 10 nr 1 Johannesa Brahmsa – był naturalną kontynuacją emocjonalnych dźwięków epoki „czucia i wiary”. Brahms uważał się zresztą za następcę Beethovena i  dlatego szedł cierpliwie po jego śladach. Weronika Nawrot zaprezentowała repertuar ambitny i trudny, dlatego publiczność nagrodziła ją gromkimi oklaskami. Młodej artystce udało się opanować emocje i przekuć je w sceniczny sukces. Brawo. W finale koncertu zabrzmiały dwa instrumenty. Znane walce Brahmsa otworzyły serca publiczności. Utwory wykonywane w modnej w romantyzmie konwencji na cztery ręce tchnęły duchem XIX – wiecznego salonu. Były oklaski, bisy, kwiaty i wzruszenia. Weronika Nawrot / nota bene ostrzeszowianka / i Maciej Bąk są na początku swojej artystycznej drogi. Mamy nadzieję, że powrócą do nas za jakiś czas, bowiem klasyka ma zawsze swój dyskretny urok zwłaszcza gdy grana jest przez dwa fortepiany. 59. koncertem  zakończyliśmy dziewiąty sezon „Pereł w koronie”, do zobaczenia i usłyszenia jesienią. Organizatorzy obiecują tę samą wspaniałą atmosferę / m.in. dzięki dekoracjom Beaty Staszewskiej /, perfekcję świateł i dźwięku / dzięki pracy Piotra i Artura Prusinkiewiczów / oraz znakomitą, graną na żywo muzykę. Pozdrawiamy publiczność, zapraszamy do galerii wspomnień.

Informujemy, że Koncerty z cyklu „Perły w Koronie”, stanowią element promocji Projektu pn. „Rewaloryzacja Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego w Ostrzeszowie. Etap I.,”, zrealizowanego przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007- 2013. FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ WIELKOPOLSKI.

Informujemy także, iż sprzęt nagłaśniający, który został wykorzystany w trakcie Koncertu, został zakupiony wz. z realizacją przez Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu Projektu pn. „Zakup mobilnego nagłośnienia liniowego”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Fundusz u Rolnego  na  rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Europa inwestująca w obszary wiejskie, w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Koncert 59-23.04.2017r (1) Koncert 59-23.04.2017r (2) Koncert 59-23.04.2017r (2b) Koncert 59-23.04.2017r (2c) (2) Koncert 59-23.04.2017r (2d) Koncert 59-23.04.2017r (3) M.Inf. o współfinansowaniu z UE Nagłośnienie- inf. o współfin. z UE

Brak możliwości komentowania