Prawda znana i stara jak świat zawarta w tytule potwierdziła się ponownie podczas 61 koncertu „Perły w koronie” 28 stycznia 2018. W szacownych murach ostrzeszowskiego klasztoru zabrzmiały kolędy oraz pastorałki śpiewane i grane przez muzykujące rodziny z naszego regionu. Było bardzo wzruszająco, ponieważ wystąpili zarówno muzycy seniorzy – dziadkowie, jak i najmłodsze pokolenie kilkulatków, którzy z radością wyśpiewywali i wygrywali jasełkowe nuty. Jako pierwsi – podobnie jak w ubiegłym roku – wystąpili Państwo Gorzelani – Pan Jacek z córką Zosią wspomagani przez przyjaciół – Piotra Bielastego – bas i Jana Domagalskiego – instrumenty perkusyjne. Było pięknie. Jazzowo – soulowe aranżacje znanych kolęd porwały publiczność. Ze zdumieniem odkrywano nowe oblicze starych melodii. Zasłużone brawa dla całego zespołu brzmiały długo i soczyście.
Kolejnymi wykonawczyniami były Panie Bożena Sztucka z córką Magdaleną. Liryczny sopran Pani Bożeny dopełniany był przez skromny i piękny akompaniament skrzypiec. Obie Panie zaprezentowały wysoką kulturę muzyczną i niespotykaną wrażliwość. Publiczność z uwagą wysłuchała tego pięknego występu, a artystki chętnie dzieliły się swoim talentem, rozkwitając z utworu na utwór.
Prawdziwy entuzjazm i miłość do muzyki zaprezentowali nasi debiutanci – tacy przecież także zdarzają się w naszym cyklu. Pani Anna Ślęzak – grająca na gitarze i śpiewająca wraz ze swoimi dziećmi: Magdą, Jolą i Pawłem, pokazała, że wspólny śpiew może być wspaniałym sposobem na życie. Muzyka łączy więc pokolenia i zbliża do Stwórcy. Wiele w tym występie było naturalnych emocji, które zresztą słuchacze szybko dostrzegli i docenili. Niech Państwu Ślęzakom muzyka towarzyszy i rozkwita ku radości innych.
Muzyczne pokolenia występujące na scenie ramię w ramię to największa radość organizatorów – kiedy widzieliśmy trio saksofonowe złożone z dziadka – Aleksandra, taty – Tomasza i synka Antosia Miszkieło serca rosły nam aż do klasztornego sklepienia. Oto na naszych oczach spełniała się idea muzycznego zjednoczenia ludzi przez muzykę. Trzy saksofony zabrzmiały aksamitnie, a Antoś – w roli solisty skradł serca publiczności z powagą i dostojnością wygrywając „Tryumfy Króla Niebieskiego”. Brawo i jeszcze raz brawo. Dopełnieniem prezentacji stał się występ Michasi Miszkiełło – która czysto i słodko zaśpiewała pastorałkę o bosym pastuszku. Oklaski zawstydziły nieco małą artystkę, ale były jak najbardziej zasłużone.
Podobnie wielkie brawa zebrał duet Tosia Gajda z mamą Agnieszką. Najmłodsza wykonawczyni nie czuła tremy, śpiewała wspaniale i – co tu dużo mówić – mama mogłaby się od niej uczyć artystycznego rzemiosła.
Finał koncertu należał do ss. Nazaretanek – czyli Rodziny Nazaretańskiej. Tym razem gospodynie klasztoru pod dyrekcją s. Claretty zaprezentowały wspaniale zaaranżowane kolędy wzbogacone bogatym instrumentarium z akordeonem na czele. Było czego posłuchać.
Na zakończenie wszyscy wykonawcy wraz z publicznością zaśpiewali „Przybieżeli do Betlejem” i nisko pokłonili się przed żłóbkiem, symbolicznie żegnając się z nim na cały rok. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję rodzinnego kolędowania w „Perłach w koronie” w 2019. Potencjał muzyczny w Ostrzeszowie ciągle jeszcze jest wielki, liczymy więc na wspaniałe debiuty i inspirujące powroty. Muzyka znów poniesie nasze serca ku niebu, a radosne chwile połączą wszystkich niewidzialną lecz trwałą nicią wspólnoty.
Informujemy, że Koncerty z cyklu „Perły w Koronie”, stanowią element promocji Projektu pn. „Rewaloryzacja Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego w Ostrzeszowie. Etap I.,”, zrealizowanego przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007- 2013. FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ WIELKOPOLSKI.
Informujemy także, iż sprzęt nagłaśniający, który został wykorzystany w trakcie Koncertu, został zakupiony wz. z realizacją przez Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu Projektu pn. „Zakup mobilnego nagłośnienia liniowego”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Fundusz u Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Europa inwestująca w obszary wiejskie, w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.