W mroźne, sobotnie popołudnie, 7 stycznia br., wraz z wieloma sympatykami ostrzeszowskiej małej Ojczyzny, miałyśmy radość i przyjemność uczestniczyć w gmachu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Ostrzeszów, w wykładzie Pana Profesora Lecha Wojciecha Szajdaka, Dyrektora Instytutu Środowiska Rolniczego Leśnego Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, pt. „Stefan Szajdak- poeta autentyzmu”, poświęconemu twórczości Ojca Pana Profesora, śp. Stefana Szajdaka. Pan Profesor przybył do naszego miasta na zaproszenie Pana Mariusza Witka, Burmistrza Miasta i Gminy Ostrzeszów.
Stefan Szajdak, syn Ziemi Ostrzeszowskiej, urodzony w 1910 roku w miejscowości Turze, był poetą, nauczycielem, bibliotekarzem, postacią niezwykle barwną, którą człowieczy los z zachodniej Polski zawiódł na jej drugą stronę, bo aż na Kresy wschodnie, na Wołyń, gdzie pracował jako nauczyciel i współtworzył grupę poetów autentystów pn. „Wołyń”. Tam zastał go wybuch II wojny światowej, którą rozpoczął zsyłką do gułagu, a potem zapisał żołnierską kartą w szeregach armii generała Władysława Andersa, by po zakończeniu wojny i krótkim pobycie na emigracji, wrócić na ziemie polskie i zamieszkać w Środzie Wielkopolskiej, aż do końca ziemskiej pielgrzymki w 2004 roku.
Syn Poety, prof. Lech Szajdak podjął trud zebrania twórczości Ojca. Dotąd ukazały się zbiory: „Stefan Szajdak. Poeta autentyczny”, „Stefan Szajdak. Wiersze wybrane”, „Stefan Szajdak. Autentysta, Współzałożyciel Grupy Poetyckiej Wołyń. Utwory”. Po wykładzie, który swym śpiewem ubogaciła Martyna Bacik, w serdecznej atmosferze, dzięki otwartości i życzliwości Gospodyń Biblioteki, była możliwość porozmawiania z Autorem i kontynuacja opowieści o Stefanie Szajdaku i losach rodziny Szajdaków w ogóle.
Z kolei w niedzielę, 8 stycznia br., o godzinie 10:00, w kościele klasztornym pw. św. Michała Archanioła, Ksiądz Kapelan Władysław Kozera odprawił Mszę Świętą w intencji śp. Stefana Szajdaka, zmarłych z rodziny Poety, a także za zmarłych Poetów Autentystów związanych z Ostrzeszowem oraz Poetów z Grupy Wołyń. Mszę uświetniły śpiewy chóru dziecięcego ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ostrzeszowie, pod dyrekcją Pana Mariusza Łęckiego. Za duchowe, poetyckie i muzyczne emocje, wszystkim Twórcom i Uczestnikom, serdecznie dziękujemy.