Średniowieczne „Memento mori…”- „Pamiętaj, że umrzesz…”, za sprawą tego, co działo się w ówczesnym świecie, w Europie, w Polsce, wróciło niejako rykoszetem w dobie baroku i znalazło swój wieloraki wyraz w sztuce tej epoki. Młodzi humaniści z klasy 1c I ostrzeszowskiego Liceum, we wtorek, 31 maja br., w ramach warsztatów pn. „Barok- motyw przemijania- na kanwie obrazu Taniec Śmierci”, odnajdywali motyw vanitas w malarstwie zabytkowego Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego w Ostrzeszowie: w kościele i w kryptach klasztornych, w kaplicy św. Judy Tadeusza, a nade wszystko w kopii obrazu „Taniec Śmierci”, namalowanego przez jednego z bernardyńskich zakonników w klasztorze w Krakowie, u podnóża Wawelu, najprawdopodobniej pod koniec XVII wieku. Młodzież ze skupieniem weszła w zaproponowany temat, wszak refleksja o śmierci, od wieków, dla człowieka, do łatwych nie należy. Wszyscy możemy chyba sobie życzyć, i młodzi i starsi, aby owe „memento mori” nie wywoływało w nas lęku, ale bardziej stanowiło zachętę do dobrego, twórczego życia nie tylko na własny rachunek, ale i dla dobra innych.
Uprzejmie informujemy, iż Warsztaty edukacyjne w naszym klasztorze odbywają się pod egidą Fundacji Zabytkom Na Ratunek „NAZARET”. Natomiast sprzęt do ich przeprowadzania (rzutnik i ekran) został zakupiony wz. z realizacją przez Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu projektu pn. „Warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży u Nazaretanek”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Osi 4 LEADER, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania”. Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Informujemy także, że Muzeum klasztorne zostało utworzone w związku z realizacją przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu projektu pn. „Rewaloryzacja Pobernardyńskiego Zespołu Klasztornego w Ostrzeszowie. Etap I.” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ WIELKOPOLSKI. Z kolei Wystawa Aniołów powstała z inicjatywy Sióstr Nazaretanek, we współpracy z Fundacją Zabytkom Na Ratunek „NAZARET”, Przyjaciółmi klasztoru i Ostrzeszowskim Centrum Kultury.